profesor nadzwyczajny

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Miejsce: Toruń
  • Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych
  • astronomia

Opis stanowiska

Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają warunki określone w art. 109 ust.1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j.Dz. U. z 2016 roku, poz. 1842, z późn. zmianami) oraz następujące kryteria kwalifikacyjne:
1. Wymagane: doktorat z astrofizyki albo ze zbliżonej dziedziny.
2. Habilitacja (albo ekwiwalent) z astrofizyki albo ze zbliżonej dziedziny.
3. Znaczące doświadczenie badawcze w numerycznym modelowaniu zdominowanego przez ciemną materię formowania się galaktyk
4. Znaczące doświadczenie badawcze w niejednorodnych symulacjach kosmologicznych z pojawiającą się średnią krzywizną skalarną
5. Doświadczenie badawcze w defektach topologicznych lub kosmicznej topologii
6. Silny dorobek publikacyjny w obserwacyjnej i numerycznej kosmologii.

Projekt jest realizowany w ramach programu TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Stworzymy z naszymi naukowymi partnerami z trzech kontynentów pierwszą w świecie sieć czujników kwantowych opartą na optycznych zegarach atomowych, z centrum koordynacji i rozwoju w Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej w Toruniu. Dzięki unikalnym własnościom optycznych zegarów atomowych sieć takich detektorów może być użyta w wielu dziedzinach nauki i technologii, od zastosowań w geodezji, nawigacji satelitarnej, monitorowaniu zmian środowiskowych, w tym badaniu zmian w odpowiadających za klimat głębinowych prądach oceanicznych, wielkości polarnych czap lodowych, poszukiwaniu nowych złóż surowców mineralnych, wykrywaniu procesów wulkanicznych następujących przed erupcją, aż do badań fizyki podstawowej i metrologii. Chociaż tworzona przez nas sieć jest naturalnie dostosowana i w przyszłości będzie z pewnością wykorzystywana do wyżej wymienionych zastosowań, w obecnym projekcie chcemy ją użyć do doświadczalnego potwierdzenia przewidywanych przez teorię, a nigdy jeszcze niezaobserwowanych bardziej fundamentalnych zjawisk pochodzących z samego początku naszego Wszechświata. Użyjemy jej jako globalne obserwatorium do detekcji ciemnej materii w formie defektów topologicznych i oscylujących pól skalarnych oraz do testów nowych pól ponad modelem standardowym z bezprecedensowym poziomem dokładności.

Pozycja profesora nadzwyczajnego naukowego ( wymiarze 0,5 etatu) dotyczy zadań:
Temat 3: Teoretyczne badania efektywnego wkładu ogólnej teorii względności do pól ciemnej materii.
Temat 2: Rozwój nowej generacji czujników optycznych ze zwiększoną czułością na zmiany ? I innych stałych fundamentalnych.
1. Numeryczne badania na skali megaparseków krzywizny i kinematycznej reakcji zwrotnej jako efektywnych źródeł ciemnej materii i ciemnej energii
2. Badania analityczne zachowania symulującego ciemną materię przez średnią krzywiznę i relatywistyczną kinematyczną reakcję zwrotną.

Oferujemy:
o Możliwość pracy w interdyscyplinarnym zespole z dużym poparciem lokalnych grup fizycznych i astronomicznych.
o Pozycję w profesjonalnym, dynamicznie rozwijającym się międzynarodowym i interdyscyplinarnym zespole.
o Możliwości staży zagranicznych, szkoleń i wyjazdów konferencyjnych.
o Współpracę z najlepszymi grupami na świecie zajmującymi się detekcją ciemnej materii za pomocą optycznych zegarów atomowych.
o Brak obowiązków dydaktycznych.

Dodatkowe informacje o rekrutacji (np. adres strony www): http://www.fizyka.umk.pl/~castle

Załączniki