asystent

  • Miejsce: Warszawa

Opis stanowiska

Oferta pracy na stanowisku asystenta naukowego w ramach projektu Opus.

OPUS: Rola mikroRNA-132 w regulacji plastyczności strukturalnej kolców dendrytycznych.
Projekt jest realizowany w Laboratorium Molekularnych Podstaw Plastyczności Synaptycznej w Centrum Nowych Technologii (CeNT) Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr Magdaleny Dziembowskiej.

Tematyka badawcza:
Głównym celem proponowanego projektu jest odpowiedź na pytanie czy mikroRNA-132 (miR-132) wpływa na plastyczność strukturalną kolców dendrytycznych poprzez regulację lokalnej translacji mRNA metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej -9 (MMP-9). Zamierzamy również zbadać udział białka łamliwego chromosomu X (FMRP) w oddziaływaniu miR-132 z mRNA MMP-9. W niedawno opublikowanych pracach wykazaliśmy, że mRNA MMP-9 ulega lokalnej translacji w neuronach w odpowiedzi na stymulację synaptyczną, a proces ten jest regulowany lokalnie na synapsie przez białko FMRP (Dziembowska i wsp. 2012; Janusz i wsp. 2013). W celu weryfikacji hipotezy zakładającej, że miR-132 wpływa na kształt kolców dendrytycznych poprzez regulację mRNA MMP-9 i jego lokalnej translacji w neuronach, przewidziane są następujące zadania badawcze:

1. Zbadanie zależnej od miR-132 regulacji mRNA MMP-9 w neuronach oraz mechanizmu regulującego poziom MMP-9 na synapsie: represja translacji czy degradacja?
2. Opisanie roli białka łamliwego chromosomu X (FMRP) w oddziaływaniu miR-132 z mRNA MMP-9 – czy FMRP kontroluje dysocjację miR-132 od cząsteczki mRNA umożliwiając jej translację? Określenie roli fosforylacji białka FMRP w tym procesie.
3. Zbadanie wpływu miR-132 na plastyczność strukturalną kolców dendrytycznych.

W wyniku realizacji przedstawionego projektu spodziewamy się uzyskać istotną wiedzę na temat molekularnych mechanizmów plastyczności strukturalnej kolców dendrytycznych regulowanej przez oddziaływanie miR-132 z mRNA MMP-9. Nasze badania przyczynią się do zrozumienia molekularnego podłoża chorób związanych z nieprawidłowym rozwojem synaps.
Kandydat powinien:
• Posiadać stopień doktora nauk biologicznych
• Posiadać udokumentowane doświadczenie w pracy ze zwierzętami laboratoryjnymi oraz zakładaniu pierwotnych hodowli neuronalnych. Wymagana jest znajomość podstawowych technik biologii molekularnej i komórkowej (PCR, klonowanie, elektroforeza RNA i białek, transfekcja komórek nerwowych w hodowli in vitro, obrazowanie komórek w mikroskopie konfokalnym).
• Posiadać umiejętność pracy w zespole, komunikacji i redagowania tekstów w języku angielskim

Warunki zatrudnienia:
Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas określony na pełen etat. Maksymalny okres finansowania w ramach aktualnego projektu to 36 miesięcy.

Zgłoszenie powinno zawierać:
• CV ze zdjęciem i list motywacyjny
• kopię dyplomu ukończenia wyższej uczelni
• dane kontaktowe osoby, która mogłaby udzielić referencji (np. promotora pracy doktorskiej)
Prosimy o dopisanie następującej klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dn. 29.08.97 o Ochronie Danych Osobowych DZ. Ust. z 2002r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.)”.

Zastrzegamy sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi osobami
Kontakt: dr Magdalena Dziembowska (m.dziembowska@cent.uw.edu.pl)